Wholesale 2.0t Gasoline used Car Toyota Highlander 5 Doors 7 Seats SUV 180km/H High Speed Highlander
Product Details
| Exterior Color: | Silver |
|---|---|
| Steering: | Left |
| Seats: | 5 |
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
Low MOQ
In-stock Capacity
Experienced Team
The supplier has import and export rights
The MOQ for the supplier's products is 1
The supplier has In-stock capacity
The supplier has 19 foreign trading staff(s) and 7 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
Sign In to see all verified strength labels (9)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Toyota Highlander
- Mgnt Certification
- ISO/TS16949
- Gearbox
- Automatic
- Drive
- AWD
- Displacement
- 1600-2500CC
- Conditon
- New
- Braking System
- Electromagnetic
- Body Type
- Open
- Body Style
- SUV
- Fuel Type
- Gasoline
- Warranty
- Long Life Warranty( Negotiate)
- After-sales Service
- Long Life Warranty( Negotiate)
- Power
- 181kw
- Type
- Gas Car
- Tank Volume
- 65L
- Curb Weight
- 2010kg
- Full Load Weight
- 2620kg
- Intake Form
- Turbo Charging
- Petrol Type
- 92#
- Wheel Base
- 2850mm
- Structure
- 5 Doors and 5 Seats SUV
- Maximum Speed
- 180km/H
- Transmission
- E-CVT
- Transport Package
- Container
- Specification
- 4865x1948x1690
- Trademark
- Toyota
- Origin
- China
- HS Code
- 8703800010
- Production Capacity
- 100000 PCS Per Year
Product Description





| Product Name | Toyota Highlander |
| Max. Speed (km/h) | 180km/h |
| Length*Width*Height (mm) | 4965x1930x1750 mm |
| Wheelbase (mm) | 2965mm |
| Body Structure | 5 Doors 7 Seats SUV |
| Vehicle Weight (kg) | 2850kg |
| Tire Specification | 235/55 R20 |
| Driving Mode | All-wheel Drive |
| Fuel Type | Petrol |
| Max. Torque | 380N·m |
| Number Of Gears | 8 |
| Front Suspension | Macpherson Independent Suspension |
| Rear Suspension | Multi-link Independent Suspension |
| Brake System | Electric |
| Radar | Front + Rear |
| Seat Material | Geniune Leather+Imitation Leather |
| Light Type | LED |
| Driving Assistance Video | 360 Camera |
| Size of The Touchscreen | 12.3 Inches |




Q: Which brand of vehicles we can buy from your company?
A: We provide BYD, VW, Hongqi, Wuling, Geely,Volvo and any other brand you want.
Q: What is your payment terms?
A: We accept T/T, Alipay, Western Union, Money Gram and other flexible payment terms.
Q: What's your delivery time?
A: If cars are in stock, the delivery time is within 10-20 working days after receiving the deposit; If not, it is within 10-20 working days after receiving the deposit.
Q:What is your shipping method?
A: Transport by sea, by trailer, rail via containers, LCL and RO-RO vessel according to your requirements. Meantime, we also provide the most economical method for you.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Gas Car
- Toyota
- Wholesale 2.0t Gasoline used Car Toyota Highlander 5 Doors 7 Seats SUV 180km/H High Speed Highlander
Related Categories
Hot Searches
More